Wiatraki wygenerują wodór

numer 2190 - 28.11.2018Gospodarka

SUROWCE Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wykorzystać prąd z elektrowni wiatrowych, aby wytwarzać wodór, a następnie magazynować go w zbiornikach gazu. W taki sposób nieregularne dostawy tańszego prądu z wiatraków zmieni w dostępne w dowolnej chwili źródło energii.

Grupa Kapitałowa PGNiG ma kompetencje i doświadczenie w zakresie dystrybucji, przechowywania i użytkowania gazu ziemnego. Zamierza być również jednym z liderów rozwoju technologii wodorowych w Polsce – poinformował w poniedziałek Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. Grupa Kapitałowa PGNiG do 2022 r. zainwestuje w całym obszarze badań, rozwoju i innowacji (BRI) niemal 700 mln zł ze środków własnych. Wraz z finansowaniem zewnętrznym łączna pula pieniędzy na ten cel wyniesie ponad 1 mld zł. Wszystkie projekty wodorowe spółka sfinansować ma jednak z własnych środków. Przy realizacji swoich projektów skorzystać chce z doświadczeń Japonii, będącej światowym liderem w rozwoju technologii wodorowych.

W połowie przyszłego roku PGNiG zamierza podać więcej informacji o efektach prac nad projektem ELIZA. Opracowaniem szczegółów przedsięwzięcia zajmie się Instytut Nafty i Gazuzawartość zablokowana

Autor: a.mac.


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się