Kosowo wypowiada wojnę handlową

numer 2190 - 28.11.2018Świat

BAŁKANY Znów pogarszają się relacje Serbii z Kosowem. Nowym punktem zapalnym stała się decyzja Interpolu o odrzuceniu kandydatury tej byłej serbskiej prowincji. W odpowiedzi Kosowo wypowiedziało Serbii wojnę handlową.

Kosowskie władze zdecydowały się na podwyższenie o sto procent ceł na towary sprowadzane z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny (BiH). Nie będą również przyjmowane produkty bez etykiet z konstytucyjną nazwą państwa, czyli Republiką Kosowa. Kosowo jest uznawane za niepodległe państwo przez 115 krajów na całym świecie, w tym 23 z 28 krajów Unii Europejskiej. Jednak władze obu państw, w które uderza nowe rozporządzenie Kosowa, nie uznają jego suwerenności. Serbia i BiH oceniają, że decyzja ta doprowadzi do zablokowania handlu między nimi a Kosowem.

Premier Kosowa Ramush Haradinaj podkreślił, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest agresywna kampania Serbii przeciwko Kosowu. Oskarżył on przy tym Belgrad, że blokuje mozliwość przystąpienia Kosowa do organizacji międzynarodowych, w tym do Interpolu – Zgromadzenie Ogólne odrzuciło ostatnio kandydaturę Kosowa.

„Dzika kampania Serbii pokazuje po raz kolejny jej stosunek do Kosowa i jest wyrazem braku chęci do normalizacji wzajemnych relacjizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się