Rail Baltica połączy Warszawę z Helsinkami

numer 2194 - 03.12.2018Gospodarka

TRANSPORT Finlandia chce dołączyć do budowy trasy kolejowej Rail Baltica, łączącej Warszawę z Tallinem i pośrednio, poprzez tunel kolejowy, z Helsinkami – poinformowało tamtejsze ministerstwo transportu i łączności. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością 160 km/h.

Rail Baltica to ważny dla fińskiego transportu nowy szlak na rynki centralne. Dlatego postanowiliśmy przygotować się do przystąpienia do przedsięwzięcia joint venture RB Rail, koordynującego Rail Baltica, aby przyspieszyć ukończenie projektu – powiedziała fińska minister transportu i łączności Anne Berner.

Według pierwotnego harmonogramu Rail Baltica, zelektryfikowana normalnotorowa trasa o długości ok. 1000 km łącząca Tallin z Warszawą, ma być ukończona w 2026 r. Połączy kraje bałtyckie z europejską siecią kolejową. Koszt przedsięwzięcia, finansowanego głównie z funduszy unijnych, szacuje się na blisko 6 mld euro. Projekt został włączony do programu transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Finlandia jest zainteresowana trasą Rail Baltica także w związku z rozważaną budową tunelu kolejowego pod dnem Zatoki Fińskiej o długości ok. 80 km, który miałby połączyć Tallin z Helsinkamizawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się