Bez przełomu w sprawie podatku cyfrowego

numer 2197 - 06.12.2018Gospodarka

PRAWO UE Kraje Unii Europejskiej wciąż nie porozumiały się w sprawie propozycji podatku cyfrowego dla gigantów technologii internetowych, jak Google, Facebook czy Amazon. Wśród dwudziestu największych firm pod względem kapitalizacji dziewięć to przedsiębiorstwa cyfrowe.

Dziesięć lat temu tylko jedna firma cyfrowa była w pierwszej dwudziestce. Obecnie spółki technologiczne osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce omijają opodatkowanie w państwach członkowskich UE. Pozwalają im na to sztuczki księgowe umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie podatków nie ma w ogóle lub są bardzo niskie.

Projekt Komisji Europejskiej w sprawie daniny przewidywał objęcie nowym podatkiem wyłącznie największych przedsiębiorstw, które w skali globalnej osiągają łączne roczne przychody w wysokości 750 mln euro, a w skali UE – 50 mln euro. Propozycja zakładała, że podatek miałby wynosić 3 proc. przychodu i miałby przynieść państwom członkowskim wpływy w wysokości 5 mld euro rocznie.

Do konsensusu wśród ministrów finansów jednak nie doszło, podobnie jak miało to miejsce wcześniej przy okazji wielu spotkań na różnych szczeblachzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->-->