Polska firma najbardziej innowacyjna

KONKURS \ Polski Bank Komórek Macierzystych wygrał European Small and Mid-Cap Awards 2018

numer 2197 - 06.12.2018Gospodarka

Polski Bank Komórek Macierzystych, spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zwyciężyła w prestiżowym konkursie współorganizowanym przez Komisję Europejską na najbardziej innowacyjną spółkę. Przedstawiciele firmy nagrodę odebrali podczas gali w Brukseli.

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największą tego rodzaju spółką w Polsce. Od prawie 15 lat świadczy usługi związane z pozyskaniem, preparatyką i przechowywaniem komórek macierzystych. Firma zakwalifikowała się do finału prestiżowego konkursu European Small and Mid-Cap Awards 2018 w kategorii innowacyjnych przedsiębiorstw. Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska i Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych.

Spółki zgłasza do konkursu 27 europejskich parkietów. Konkurs promuje najdynamiczniej rozwijające się firmy z rynków kapitałowych całego kontynentu. Jakub Baran, prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych, przyznał, że nie spodziewał się sukcesu. – Początkowo byliśmy zaskoczeni, że Giełda Papierów Wartościowych wybrała nas. Potem drugie zaskoczenie, że zakwalifikowano nas do finału. Teraz jestem miło zaskoczony zwycięstwem w konkursie – powiedział PAP.

Prezes Baran skromnie zauważył, że jego firma jest dużym bankiem, ale w małej branży. – Na europejskim rynku rywalizujemy w tym sektorze z ponad 100 podmiotami. To raczej mało, gdy porówna się to do innych branż, ale ten rynek jest bardzo niszowy – wyjaśnił. Dodał, że małe polskie firmy mają problemy z zagraniczną ekspansją. – Prawdziwa ekspansja polega na inwestowaniu za granicą, tam się tworzy albo kupuje firmy, które są później zarządzane przez polska centralę i to jest coś, czego Polsce brakuje – powiedział.

Szef warszawskiej GPW Marek Dietl powiedział podczas gali, że konkurs pokazuje siłę europejskiej gospodarki przez pryzmat małych i średnich firm notowanych na europejskich parkietach. Dlatego bardzo cieszy go wygrana Polskiego Banku Komórek Macierzystych, a także awans do finału konkursu innej polskiej firmy Dino.

– Wśród nominowanych w konkursie firm mamy zdecydowanie większy udział niż w europejskim rynku kapitałowym. Mieć porównywalną liczbę nominacji do olbrzymich giełd, jak Deutsche Börse, to na pewno sukces. To też pokazuje, że w biznesie przede wszystkim ważna jest odwaga, dopiero potem kapitał – ocenił Dietl.Autor: Jan Kamieniecki-->-->