fot. Wikipedia/d

Propagandysta Kremla z brytyjskim obywatelstwem

MOSKWA \ Poddany królowej straszy w rosyjskiej telewizji

numer 2197 - 06.12.2018Świat

Od dwóch tygodni w rosyjskich mediach trwa dyskusja, której bohaterem jest Siergiej Brilow. Jak się okazało, jeden z najbardziej wpływowych, krytycznych wobec Zachodu kremlowskich propagandystów jest właścicielem luksusowej nieruchomości w Londynie i posiada brytyjskie obywatelstwo. Przy tej okazji przypomniano o innych prominentnych przedstawicielach proputinowskich mediów i ich zagranicznych posiadłościach.

Rosyjskie władze początkowo ignorowały temat, jednak ostatnio do sprawy odniósł się we wtorek rzecznik prezydenta Putina Dmitrij Pieskow. – Czy można mieć obywatelstwo Wielkie Brytanii i być prawdziwym rosyjskim patriotą? Tak! I Brilow nim jest. On wiele zrobił dla kraju i nadal robi. To bardzo utalentowany dziennikarz, analityk i działacz społeczny – przekonywał rzecznik Kremla.

Nieco inne zdanie mają na ten temat przedstawiciele opozycji i niezależnych mediów. Aleksiej Nawalny – opozycjonista, bloger i założyciel Fundacji Walki z Korupcją, który przedstawił dokumenty świadczące o brytyjskim obywatelstwie wicedyrektora programu telewizji państwowej Rossija 1, prowadzącego m.in. coroczne „Gorące linie” z Putinem, wskazuje na obłudę Brilowa.

Według Nawalnego za maską profesjonalisty prowadzącego popularny sobotni program o polityce i wydarzeniach tygodnia kryje się zakłamany propagandysta.

„Nakłamie na antenie, wygłosi peany na cześć Putina i putinowskiej Rosji, zainkasuje pieniądze w kasie państwowego programu i wylatuje z tej putinowskiej Rosji najbliższym samolotem. Do Londynu – do swojej ojczyzny, do swojego apartamentu i swojej królowej” – kpi Nawalny na swoim blogu.

Bloger zauważa, że warta ok. 1 mln. dol. nieruchomość w prestiżowej dzielnicy Londynu została kupiona bez kredytu za gotówkę i konkluduje, że wieloletnia działalność dziennikarska, podczas której Brilow komentował wszystkie inauguracje Putina i prowadził niezliczone wywiady z politykami z otoczenia prezydenta, była niezwykle opłacalna.

„15 lat wychwalania Putina w federalnej telewizji opłaciło się. Teraz Brilow ma i obywatelstwo [brytyjskie], i milion dolarów na mieszkanie w Londyniezawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się