fot. POOL New/Reuters

Amerykańskie ultimatum dla Rosji

numer 2197 - 06.12.2018Świat

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że jeśli Moskwa nie zastosuje się do apelu, to jego kraj rozpocznie półroczną procedurę wyjścia z tego układu. Zapewnił przy tym, że USA w sprawie kolejnych kroków będą się konsultowały z Europą. – Albo będziemy chować głowę w piasek, albo podejmiemy zdroworozsądkowe działania – oświadczył Mike Pompeo. Ostrzegł przy tym, że zasięg nowego rosyjskiego pocisku pośredniego zasięgu – SSC-8 – stanowi zagrożenie dla Starego Kontynentu.

Do apelu przyłączył się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który powiedział, że jest to dla Rosji ostatnia szansa, aby powrócić do przestrzegania traktatu.

Z kolei szef naszej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska rozumie i popiera stanowisko USA. – Dominuje opinia, że utrzymanie sytuacji, jaka jest, że jedna strona przestrzega, a druga nie, jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Myślę, że jest to logiczne – dodał minister. Nie zgodził się przy tym z tezą, że zawieszenie udziału w traktacie doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeńzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się