fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Wojna domowa w Nowoczesnej

POLITYKA \ Część posłów Nowoczesnej stworzyła wspólny klub z PO

numer 2197 - 06.12.2018Temat Dnia

Platforma wchłonęła Nowoczesną. Powstał klub Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Oznacza to, że klub Nowoczesnej przestaje istnieć. – Wspólny klub pokaże gwarancję dobrej współpracy – powiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna.

Prezydia klubów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podjęły wczoraj uchwały, w których opowiedziały się za połączeniem klubów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. Warto tu zaznaczyć, że pod dokumentem podpisały się trzy osoby – szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz członkowie prezydium klubu Marek Sowa i Paweł Kobyliński, a całe prezydium liczy siedem osób. Kilka godzin później okazało się, że decyzja, którą podjęło troje polityków Nowoczesnej, nie spodobała się reszcie posłów tej partii, którzy odrzucili pomysł w wewnętrznym głosowaniu.

Wewnętrzna przepychanka opozycji

– Mimo że ta uchwała została odrzucona w klubie, to wciąż liczymy i będziemy przekonywali nasze koleżanki i kolegów do tego, aby tę idę popierać. Nie zamykamy się na rozmowy. Ten pomysł jest nadal aktualny – mówiła na konferencji w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei Katarzyna Lubnauer stwierdziła wprost, że posłanka Gasiuk-Pihowicz działa wbrew woli partii. – Chcemy wzmacniać Koalicję Obywatelską jako podmiot startujący w kolejnych wyborach, ale nie uważamy, żeby najlepszą formą wzmocnienia był wspólny klub – stwierdziła szefowa Nowoczesnej. Dodała również, że oddzielne kluby dają większe możliwości zabierania głosu czy występowania w mediach. Z kolei zapytana o to, czy w klubie jest jeszcze miejsce dla obecnej szefowej klubu Katarzyny Lubnauer, oświadczyła, że ta wciąż jest członkiem Nowoczesnej.

Nowy klub

Po południu doszło do diametralnych zmian: klub PO przyjął nową nazwę – Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział po zakończeniu obrad klubu, że deklaracje członkowskie złożyło w środę siedmioro posłów Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Michał Jaros, Piotr Misiło, Piotr Kobyliński, Kornelia Wróblewska i Elżbieta Stępieńzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się