fot. Jan Karwowski/PAP

Fitch podnosi prognozy dla Polski

ROZWÓJ \ Bardzo dobry stan gospodarki to zasługa rządu i Polaków

numer 2198 - 07.12.2018Gospodarka

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła tegoroczną prognozę dynamiki PKB Polski z 4,8 do 5,1 proc., a na 2019 r. – z 3,6 do 3,8 proc. – Tak dobra koniunktura to zasługa polityki gospodarczej rządu, ale przede wszystkim to efekt pracy Polaków, którzy pokazują, jak są kreatywni, zapobiegliwi i pracowici – mówią eksperci.Z najnowszych prognoz makroekonomicznych agencji Fitch wynika, że polska gospodarka ma się lepiej niż wcześniej przewidywali jej eksperci. Według poprzednich szacunków w tym roku mieliśmy się rozwijać w tempie 4,8 proc. PKB, w przyszłym – 3,6 proc., a w 2020 r. – 2,9 proc. Teraz podnieśli swoje prognozy o 0,2 proc. na ten rok i na 2019 r., a na kolejny – o 0,1 proc. PKB.

Fitch – podobnie jak inne agencje – spodziewa się w przyszłości wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego w Polsce m.in. w związku z problemami firm ze znalezieniem pracowników. Oczekuje jednak, że przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. wzrosną wydatki socjalne rządu, które będą wspierały gospodarkę.

– Bardzo dobra koniunktura w Polsce trwa dłużej, niż się spodziewała większość analityków. To powinno cieszyćzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się