fot. Kevin Lamarque/Reuters

Pogrzeb prezydenta połączył cały naród

WASZYNGTON \ Ostatnie słowa były do syna: „też cię kocham”

numer 2198 - 07.12.2018Świat

Po tym, jak w środę dziesiątki tysięcy Amerykanów i gości zagranicznych wzięły udział w oficjalnej części uroczystości pogrzebowych 41. prezydenta USA George’a H.W. Busha, wczoraj ciało polityka zostało złożone do grobu w prezydenckiej bibliotece jego imienia w College Station w Teksasie. Bush zmarł w piątek w wieku 94 lat.Trumna z ciałem prezydenta Busha przez dwa ostatnie dni wystawiona była w rotundzie Kapitolu, co jest zaszczytem zarezerwowanym dla najważniejszych amerykańskich polityków. Stamtąd, żegnana salwą honorową z 21 dział, została przeniesiona do neogotyckiej Katedry Narodowej. Dziesiątki tysięcy Amerykanów wyszły na ulice, aby zobaczyć kawalkadę i pożegnać swojego byłego przywódcę.

W pogrzebie wzięli udział wszyscy żyjący prezydenci USA – było to pierwsze spotkanie całej piątki w jednym miejscu i czasie. Oprócz nich w ceremonii uczestniczyło wielu innych amerykańskich polityków, m.in. Colin Powell i Condoleezza Rice. W ostatniej drodze prezydentowi Bushowi towarzyszyło także wielu zagranicznych przywódców, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent RP Andrzej Duda czy książę Karol.

Jako pierwszy przemówienie wygłosił Jon Meacham, oficjalny biograf prezydenta Busha. W poruszającym wystąpieniu nazwał go „ostatnim wielkim żołnierzem-państwowcem Ameryki” i porównał do ojców założycieli. – Mów prawdę. Nie wiń ludzi. Bądź silny. Staraj się. Wybaczaj – mówił historyk o życiowej filozofii Busha. – To najbardziej amerykańskie credo, jakie może być – dodał. Opowiedział również historię z kampanii wyborczej, kiedy Bush przypadkowo poprosił o głos sklepowego manekina, a po zwróceniu uwagi odparł, że „warto było spróbować, nigdy nie wiadomo”.

Wszystkie pozostałe mowy pogrzebowe wyglądały podobnie – łączyły w sobie słowa o niebagatelnych osiągnięciach politycznych z ciepłymi, osobistymi wspomnieniamizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama