Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Będzie rozbudowa Muzeum Więzienia Pawiak

Dodano: 13/12/2018 - numer 2203 - 13.12.2018
Przed dwoma dniami w siedzibie Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano projekt koncepcyjny rozbudowy muzeum i stworzenia Centrum Martyrologii Niepodległościowej opracowany przez biuro architektoniczne FAAB. Zapytaliśmy warszawiaków, co sądzą o architektonicznej formie nowej siedziby muzeum. Gmach więzienia Pawiak wzniesiono w latach 1830–1836. Kompleks więzienny zlokalizowany został między ulicami Dzielną a Pawią. W okresie niemieckiej okupacji Pawiak pełnił funkcję głównego więzienia śledczego Gestapo – był miejscem sądów i egzekucji. Stąd wywożono też więźniów do obozów koncentracyjnych. W okresie II wojny światowej przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. osób. Przed opuszczeniem Warszawy Niemcy wysadzili więzienie. Budynki
     

26%
pozostało do przeczytania: 74%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze