Wiekowy, swojski i dumny

PODLASIE \ MIELNIK

numer 2204 - 14.12.2018Podróże

Mielnicka kopalnia kredy stanowi ewenement w skali całego kraju. Szacuje się, że wydobywany w tym miejscu biały surowiec może mieć nawet 60 mln lat. Niewyobrażalne.

Bug zręcznie obmywa piaszczysty brzeg. W tym miejscu rzeka nie ma jeszcze zbyt gwałtownego nurtu. Płynie jakby dostojniej. Co jakiś czas delikatnie kołysząc zacumowaną przy brzegu łódkę. Pewnie któregoś z mieszkających w Mielniku rybaków. A może po prostu właściciela stojącej nieopodal hacjendy, który chciał ułatwić sobie forsowanie rzeki i przedostawanie się na drugi brzeg. Taka opcja raz na jakiś czas się przydaje. Zwłaszcza że najbliższy most znajduje się ponad 10 km stąd. I to w dodatku kolejowy.

Znajdujemy się na wschodzie kraju. W miejscu, w którym Mazowsze styka się z Podlasiem. Przynajmniej jeśli idzie o województwa. W linii prostej do granicy z Białorusią jest stąd ledwie 10 km. Zupełnie niedaleko. Właśnie w tym miejscu, nad malowniczym przełomem Bugu (niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejszy przełom tej rzeki), znajduje się mało znana na turystycznej mapie Polski miejscowość Mielnik.

Otoczona przepięknymi kniejami rzeka przypomina najsłynniejsze zdjęcia z niewielkich dorzeczy Amazonki. Gdzieniegdzie spod ciemnej toni wystaje pień lub drąg. Jeszcze w innym miejscu rzekę muskają leniwie opadające gałęzie płaczącej wierzby. Pas wody, który ma ponad 150 m szerokości, przepięknie uzupełnia podlaski krajobraz pofałdowanej pagórkami Wysoczyzny Drohiczyńskiej. Nie trzeba wcale lecieć do Ameryki.

Skarpa, na której ulokowane jest miasteczko znajduje się w bezpiecznej odległości od potężnej rzeki – to tam na wysokości 189 m n.p.m. natkniemy się na pozostałości po zamku. Grodzisko pamięta czasy XI stulecia. Ponoć bywał tu sam Kazimierz Jagiellończyk. A jego syn Aleksander podpisywał w zamku unię mielnicką – porozumienie między Litwą a Polską z 1501 rzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->