Stara, prosta stodoła

NORWEGIA \ PONAD GEIRANGERFJORDEN

numer 2214 - 28.12.2018Podróże

Tradycja wypasania na tych stromych klifach bydła i owiec sięga ponad tysiąca lat. Nie mając zanadto wiele równinnych, żyznych terenów, Norwegowie znad Geirangerfjorden musieli radzić sobie jakoś inaczej. I poradzili.

Sae… Sae, co? – upewniam się w niewielkim punkcie informacji turystycznej.

– Sætra. A właściwie Homlongsætra – na zimnej dotąd twarzy blondwłosej Norweżki przez ułamek sekundy zagościł uśmiech. Po chwili wraca do pierwotnego stanu. Czyli poważnej, chłodnej, acz uprzejmej miny. – „Sætra” to po norwesku „prosta stodoła”.

– Czy my tam na pewno chcemy iść, Stefan? – niestety dla mnie stojący za moimi plecami Krzysztof też zna angielski. I chyba niespecjalnie uśmiecha się mu kilkugodzinny marsz w górę, aby zobaczyć… prostą stodołę, o której mówi nasza uprzejma pani.

– Krzysiek, będzie pięknie. Zobaczysz. Pójdźmy tam – nalegam po wyjściu z punktu informacji turystycznej, gdy już jesteśmy sami.

– No nie wiem, Stefan. Wspinaczka w góry dla jakiejś stodoły „sætra”? Mam wątpliwości.

– A ja nie. Zobaczysz. Przekonasz się.

„Diiii! ”. Naraz naszą dyskusję przerywa potężny dźwięk. To wpływający do zatoki statek daje znać zawiadowcy portu o swoim przybyciu. A wraz z nim kolejni turyści pragnący zobaczyć na własne oczy mikroskopijną wieś Geiranger. Ulokowaną na samym koniuszku Geirangerfjorden, najsłynniejszego chyba fiordu Norwegii. To właśnie tutaj, nieco powyżej osady, ktoś pomysłowy wbił ponoć tabliczkę z napisem „Probably the best view on the world” („Prawdopodobnie najpiękniejszy widok na świecie”). I nawet jeśli to tylko legenda, to ta wymyślona postać miałaby wiele racji. Widoku na błękitny, wdzierający się w zielony ląd fiord nie można porównać z niczym innym. Zarówno w Europie, jak i na świecie.

Po drugiej stronie względem punktu z „najpiękniejszym widokiem świata” wznosi się zielona góra, która opada stromymi skalistymi ścianami do fiordu. To wspominana już Homlongsætra. Z kilkoma opuszczonymi farmami norweskich rolników. Mało kto tu się zapuszcza. A szkodazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->