Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Zbuntowane miasto

Dodano: 28/06/2012 - Numer 244 - 28.06.2012
56 lat temu robotnicy poznańskich zakładów im. Józefa Stalina przystąpili do strajku. Cztery godziny później wyszli na ulice. – Żądamy chleba! Żądamy wolności! – skandowali i śpiewali „Boże, coś Polskę”. Tak rozpoczął się ostatni zbrojny antykomunistyczny protest w PRL-u. Po zdławieniu antykomunistycznego podziemia Poznański Czerwiec był w Polsce pierwszą masową próbą przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu – mówi „Codziennej” dr Bartosz Kuświk z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Większość protestujących pamiętała wojnę. Domagali się chleba i wolności, było to ze sobą splecione. Strajkujący rozpoczęli od postulatów płacowych, a skończyli na antykomunistycznych – dodaje. Istotnie, protest przeistoczył się w manifestację przeciwko znienawidzonym władzom. Rozbito
     

27%
pozostało do przeczytania: 73%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze