Żer na Białej Gwieździe

Ekstraklasa \ Prokuratura wyjaśni, jak doszło do nadużyć przy sprzedaży Wisły Kraków

numer 2223 - 09.01.2019Sport

Od kilkunastu dni cała kibicowska Polska żyje wydarzeniami w Wiśle Kraków. W dziennikarskich tekstach pojawiają się coraz to nowe zarzuty – niegospodarności, defraudacji, powiązań z gangami. Wszystko z Białą Gwiazdą w tle. Nic dziwnego, że w końcu Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości, których miały się dopuścić zarządy Towarzystwa Sportowego Wisła i Wisły Kraków SA. Wczoraj od rana w budynkach klubowych policja zabezpieczała materiały dowodowe.

Prokuratura nie jest organem nadzorczym klubów sportowych; działa w stanie ostatecznej konieczności, gdy zachodzi oczywiste podejrzenie popełnienia przestępstwa – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do śledztwa ws. Wisły.

Podczas gdy biznesmeni i prawnicy z różnych zakątków Polski próbują uratować klub, prokuratura postanowiła zbadać, jak doszło do tego, że 13-krotny mistrz Polski znalazł się na skraju bankructwa. Śledztwo ma na celu wyjaśnić nieprawidłowości związane z nieudaną próbą sprzedaży piłkarskiej spółki funduszom Alelega i Noble Capital Partner. Transakcja ta nie doszła do skutku, a Wisła decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN ma od 3 stycznia zawieszoną licencję na grę w ekstraklasie PZPN.

– Prokuratura prowadzi intensywne czynności śledcze, procesowo rozpracowuje grupy pseudokibiców, chuliganów i zwykłych bandytów, którzy handlują na wielką skalę narkotykami, dopuszczają się innych przestępstw kryminalnych. Prokuratura w tej swojej roli jest bardzo aktywna i działa. Tam, gdzie w grę wchodzi kwestia niewłaściwego nadzoru, niewłaściwej organizacji pracy klubu, prokuratora jest ostatnią instytucją, która powinna się pojawić. Czym innym jest jednak nieprawidłowość związana z niewłaściwym, nieudolnym zarządzaniem, niekompetencją, złą organizacją, konfliktem w zarządzie – to nie jest miejsce dla prokuratury – a czym innym jest sytuacja, kiedy dochodzi do przestępstw kryminalnych, a na to powinny być już dowody, czy też skala informacji powinna być już taka, która uprawdopodabnia, że te przestępstwa miały miejsce – powiedział Ziobrozawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się