To jest kino gatunkowe

WYWIAD \ Z ERYKIEM LUBOSEM, odtwórcą głównej roli w filmie „Underdog”, rozmawia ANNA KRAJKOWSKA

numer 2223 - 09.01.2019Kultura

W piątek na ekrany kin trafi pierwszy polski film o MMA. „Underdog” w reżyserii Macieja Kawulskiego, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiada nie tylko o zmaganiach sportowych, ale także o trudnych relacjach, o słabościach i sile człowieka oraz o wychodzeniu z życiowego kryzysu. W rolach głównych: Eryk Lubos, Mamed Chalidow i Aleksandra Popławska. – Kino niepokoju już było. To jest kino gatunkowe. To ma być historia, która zakręci – mówi „Codziennej” Eryk Lubos wcielający się w rolę Borysa „Kosy” Kosińskiego, zawodnika MMA.

Kiedy słyszę nazwisko Lubos, to natychmiast przychodzi mi na myśl bohater nietuzinkowy, skomplikowany, przechodzący przeobrażenie. Jaki zatem jest Kosa, Twój najnowszy bohater?

Właśnie taki, jak powiedziałaś. On się nie napina, bierze to, co jest, podejmuje decyzję i zaczyna dojrzewać. Wyobrażasz sobie, żeby taki twardziel, zawodnik MMA, płakał? Zapewne nie, bo mamy wdrukowany bardzo powierzchowny wizerunek fightera. I w tym filmie ten wizerunek zostaje złamany.

Czyli mistrz, heros ukazany jest jako człowiek?

Nie będziesz mistrzem, jeśli nie będziesz człowiekiem.

A na ile ten film jest wzięty z życia? Czy opowiada o konkretnym bohaterze?

Reżyser Maciek Kawulski [także promotor MMA, współwłaściciel organizacji KSW – przyp. red.] jest osobą decyzyjną. Lata tworzenia przez niego KSW zaowocowały właśnie taką historią. To nie jest kolaż. Pojawiają się tu autentyczni bohaterowie, np. Mamed Chalidow to Mamed. Gra mistrza. Nie gra samego siebie, bo nie można zagrać siebie. Kombinowaliśmy, wymyślaliśmy, kłóciliśmy się na planie, ale w cudowny sposób. Robienie kina to nie są wyrzeczenia, to jest przygoda. Hejterzy zawsze będą. Jedni nas zniszczą, innym będzie się podobało. Kino niepokoju już było. To jest kino gatunkowe. To ma być historia, która zakręcizawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->