Nowy kształt Unii Europejskiej

SPOTKANIE NA SZCZYCIE \ Ważna rozmowa Kaczyńskiego z Salvinim

numer 2223 - 09.01.2019Polska

Dziś w Warszawie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński porozmawia z wicepremierem Włoch Matteem Salvinim. – To spotkanie dwóch liderów ugrupowań politycznych rządzących w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Takie spotkania się odbywają – mówi europoseł PiS prof. Karol Karski.Matteo Salvini miał od dawna zabiegać o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. W ostatnim czasie włoscy politycy dwukrotnie odwiedzali Warszawę, mieli oni sprawdzić grunt pod ewentualne rozmowy.

Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w rozmowie z „Codzienną” stwierdził, że spotkanie ma związek ze zbliżającymi się wyborami do europarlamentu. – Wybory do Parlamentu Europejskiego będą starciem mainstreamu elit, mainstreamu neoliberalnego z nowymi siłami politycznymi całej Europy. Nazywa się je populistycznymi, ale to bardziej narodowe ruchy polityczne. To będzie pierwsze starcie o kształt Europy, przed którym aktywizują się różne ugrupowania polityczne w skali międzynarodowej – stwierdził.

– Salvini i Kaczyński to dwaj główni przedstawiciele tzw. ruchów populistycznych, ale ja nazywam je suwerennistycznymi. Jest to próba stworzenia wspólnego frontu przeciwko frontowi ugrupowań neoliberalnych, jaki zarysował się już wcześniej: w wersji socjaldemokratycznej, w wersji liberalnej i w wersji chadeckiej. To jest początek drogi w zmaganiach o nowy kształt Unii Europejskiej – dodał prof. Kikzawartość zablokowana

Autor: ADRIAN SIWEK


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->