fot. Andrzej Zbraniecki/PAP

Czerwoni idą na wojnę z Kościołem

IDEOLOGIA \ Antyklerykalizm na sztandarach Koalicji Obywatelskiej

numer 2223 - 09.01.2019Temat Dnia

Przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, którą sam Grzegorz Schetyna mianował jednym z liderów Koalicji Obywatelskiej, zapowiedziała przygotowanie ustawy „rozdzielającej Kościół od państwa”. Chodzi m.in. o zniesienie finansowania lekcji religii z pieniędzy publicznych. Pomysł lewicowej aktywistki nie spodobał się części polityków PO, co może skutkować poważną kłótnią między największym ugrupowaniem opozycyjnym a innymi przedstawicielami Koalicji.W niedzielę liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka poinformowała o przygotowywaniu projektu ustawy, która ma „rozdzielać Kościół od państwa”. Wśród jej głównych założeń mają być m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz opłacania ubezpieczeń społecznych księży i duchownych z budżetu państwa. Inicjatywa postuluje też likwidację Funduszu Kościelnego oraz chce rozwiązania wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

Warto przypomnieć, że przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Barbara Nowacka i jej projekt polityczny dołączyli do Koalicji Obywatelskiej. Podczas wrześniowej konwencji „zjednoczonej opozycji” lewicowa działaczka wygłosiła jedno z głównych przemówień. Z kolei Grzegorz Schetyna otwarcie mówił, że jest ona jednym z liderów Koalicji.

Teraz jednak PO może mieć problem ze swoim sojusznikiem, gdyż jak mówią posłowie tego ugrupowania, pomysłu Nowackiej nie poprą. – Konstytucja definiuje relacje między państwem a Kościołem. Trzeba by przeanalizować krok po kroku projekt ustawy, który chce zaproponować Inicjatywa Polska. Trudno komentować coś, co jeszcze nie zostało zaprezentowane i jest tylko wymysłem ugrupowania pani Nowackiej – powiedział „Codziennej” poseł PO Andrzej Czerwiński. – Myśmy wielokrotnie powtarzali, że uznajemy zapisy konkordatu i te sprawy, które są tam zagwarantowane stronie kościelnej, będziemy respektować. Na pewno nie chcemy z Kościołem wywoływać żadnej wojny, ale dyskusja na pewne tematy w różnych kręgach może się toczyć – dodałzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->