Pierwszy raz od 14 lat bez Polski

Piłka ręczna \ Dziś w Kopenhadze meczem Dania–Chile rozpoczną się mistrzostwa świata

numer 2224 - 10.01.2019Sport

Dziś w Danii i Niemczech rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Niestety po raz pierwszy od 2005 r. nie wezmą w nich udziału Polacy. I nie wiadomo kiedy to się zmieni, bo szczypiorniak nad Wisłą jest w bardzo głębokim kryzysie, którego końca nie widać.

Mistrzowskim imprezom przez lata towarzyszyły w Polsce wielkie emocje. Mecze Biało-Czerwonych biły rekordy oglądalności. Szkoda, że tak szybko skończyły się czasy, kiedy nasza reprezentacja na każdą imprezę jechała jako jeden z faworytów. Przez te lata w mistrzostwach globu zdobyliśmy jeden srebrny (2007) i dwa brązowe medale (2009 i 2015). Teraz odpadliśmy w prekwalifikacjach turnieju, a silniejsza od Polski okazała się Portugalia, która nigdy wcześniej nie odniosła w tej dyscyplinie żadnego sukcesu! Po wygranej z nami wpadła na Serbię i pożegnała się z mistrzostwami, ale awansowała chociaż do fazy play-off.

Smutne jest to, że ze światowej czołówki wypadli w zasadzie tyko Polacy. W krajach, z którymi przez półtorej dekady walczyliśmy o medale, piłka ręczna nadal stoi na wysokim poziomie. Obrońcami tytułu sprzed dwóch lat i jednymi z faworytów są Francuzi. Grając u siebie, pokonali wtedy w finale Norwegów 33:26. Tym razem mistrzowie świata za przeciwników będą mieli ekipy Rosji, Niemiec, Serbii, Brazylii i Korei (w mundialu zagra reprezentacja złożona z najlepszych graczy z Południa i Północy). To zestawienie jest zdecydowanie „grupą śmierci”, bo pozostałe są wyraźnie słabsze i bardziej egzotyczne. Jako że w tej grupie są współgospodarze mistrzostw, mecze rozgrywane będą w Berlinie.

Grupa B z mocnymi zespołami Hiszpanii i Chorwacji zagra w Monachium. Grupa C z Danią i Norwegią będzie walczyła w Kopenhadze i Herning. Z kolei mecze grupy D, w której murowanym faworytem jest Szwecja, odbędą się w Kopenhadze.

– Nie mam swoich typów. Faworyci są ci sami od latzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->