fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość/d

Nowa wiosna europejska

POLITYKA \ Polska i Włochy chcą wspólnie odnowić Unię Europejską

numer 2224 - 10.01.2019Temat Dnia

Wspaniały polski naród mówił, że Europa musi wrócić do swojej tożsamości, do swoich korzeni judeochrześcijańskich, ale w Brukseli neguje się wartości rodziny – mówił wczoraj wicepremier Włoch Matteo Salvini podczas wizyty w naszym kraju. Włoski polityk spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Po każdej z tych rozmów podkreślał, że liczy na powstanie włosko-polskiej osi, która zapoczątkuje reformę UE.

Matteo Salvini jest wicepremierem i szefem ministerstwa spraw wewnętrznych w rządzie Giuseppego Contego, który na funkcję premiera został zaprzysiężony w czerwcu 2018 r. Wśród włoskiej opinii publicznej Salvini budzi skrajne emocje – jest szanowany i poważany przez zwolenników prawicowej partii Liga, której jest przewodniczącym, z kolei środowiska lewicowe mocno go krytykują.

Włoski polityk przybył wczoraj do Polski na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Panowie spotkali się w Warszawie chwilę po godz. 11, a tematami ich rozmów były m.in. nielegalna migracja oraz współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej. – Omawialiśmy sytuację państw Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu, czyli tam, gdzie obywateli tych państw dotyka realna tragedia – powiedział minister Brudziński na wczorajszej konferencji prasowej, w której uczestniczył również Matteo Salvini. Szef MSWiA dodał również, że Polska i Włochy są integralną częścią Unii Europejskiej. – Ani Polska, ani Włochy nigdzie z Unii Europejskiej się nie wybierają. [...] Chcemy mieć wpływ na to, jak nasz wspólny europejski dom będzie wyglądał. A tym, którzy być może chcieliby, albo mają nadzieję, nas umiejscowić na pozycjach skrajnych, antyeuropejskich, możemy powiedzieć tylko tyle: jest to mission impossible – podkreślił Brudzińskizawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->