fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Ogromne zainteresowanie małym ZUS

BIZNES \ Zgłosiło się prawie 130 tys. firm, kolejny nabór dopiero za rok

numer 2225 - 11.01.2019Gospodarka

8 stycznia minął termin rejestracji małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r. Zgłosiło się ok. 130 tys. firm. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje liczbę uprawnionych na 200 tys., a rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) – na 170 tys.

Zdaniem rzecznika MŚP Adama Abramowicza tak duża liczba beneficjentów małego ZUS to wymierny dowód niezadowalającej rentowności firm w sektorze MŚP. Ostateczna liczba zgłoszeń może jeszcze wzrosnąć, ponieważ przedsiębiorcy mogli składać wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i papierową. Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że uzupełnienia wniosków będzie można składać najprawdopodobniej do końca stycznia.

– To, na co umówiliśmy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to jest duża elastyczność, jeśli chodzi o uzupełnianie wniosków. Sądzę, że wszyscy, którzy byli zainteresowani, mieli szanse je złożyć – podkreśliła. Resort rozważa, aby od przyszłego roku wydłużyć termin składania wniosków, co będzie się wiązało z koniecznością nowelizacji ustawy.

Z małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać drobni przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracęzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->