KE przygląda się obniżkom cen prądu w Polsce

numer 2225 - 11.01.2019Gospodarka

ENERGETYKA Komisja Europejska przyjrzy się ustawie obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce. Jest w stałym kontakcie z polskimi władzami, gdyż chce mieć pełen obraz skutków tego aktu prawnego. Jak zapewniał wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski, zamrożenie cen nie stanowi niedozwolonej przez KE pomocy publicznej, czego obawia się Komisja.

Komisja Europejska bacznie obserwowała informacje i komentarze na temat nowej ustawy o cenach energii elektrycznej, przyjętej przez polski parlament – przyznała rzecznik instytucji Anna-Kaisa Itkonen. – Jest to bowiem ważna sprawa, która ma wpływ na codzienne życie polskich obywateli – wyjaśniła. KE dokładnie oceni, czy nowe przepisy są zgodne z unijnym prawem energetycznym.

Ustawa obniżająca ceny energii elektrycznej w Polsce weszła w życie 1 stycznia. Obniża ona akcyzę na prąd, zmniejsza opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z czerwca 2018 r. Jednocześnie tworzy Fundusz Wypłat Różnicy Ceny, z którego sprzedawcy energii będą otrzymywali rekompensaty za kupioną drożej na rynku energię. Na wypłatę różnicy cen zarezerwowano 4 mld zł. Fundusz ma zostać zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 rzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->