fot. Adriano Machado/Reuters

„Trump z tropików” przeciwko ONZ

BRAZYLIA \ Prezydent wprowadza nowe porządki

numer 2225 - 11.01.2019Świat

Brazylia jest niepodległa i sama będzie decydować, czy przyjmie imigrantów – powiedział tamtejszy prezydent Jair Bolsonaro po tym, jak resort dyplomacji ogłosił wycofanie kraju z ­ONZ-etowskiego Paktu ws. Migracji. „Nikt nie wpuszcza do domu byle kogo” – napisał w mediach społecznościowych Bolsonaro.

Niespełna miesiąc – tak długo w Brazylii obowiązywał Światowy Pakt ws. Migracji, podpisany 10 grudnia ub.r. przez 164 państw ONZ podczas szczytu w Marakeszu. W środę brazylijski MSZ poinformował ONZ o odejściu od porozumienia w ramach dbania o interesy narodu. „Ten, kto przyjeżdża do naszego kraju, podlega naszemu prawu, zasadom i zwyczajom oraz powinien razem z nami śpiewać nasz hymn i szanować naszą kulturę” – wyjaśnił swoją decyzję na Twitterze prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Zwycięzca ubiegłorocznych wyborów objął urząd prezydenta 1 stycznia br. i następnego dnia, podczas spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo wyraził swoje wątpliwości co do paktu. Zapowiedział, że zamierza wprowadzić rygorystyczne wymagania wobec obcokrajowców przybywających do Brazylii. Zdaniem Bolsonaro pakt nie jest bowiem skutecznym narzędziem zażegnania kryzysu migracyjnego w Ameryce Południowejzawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->