Przywrócić blask Royal Navy

numer 2226 - 12.01.2019ŚwiatWIELKA BRYTANIA Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zdradził plany dotyczące stworzenia dwóch zagranicznych baz wojskowych marynarki wojennej (Royal Navy). Pierwsza z nich ma powstać na Morzu Karaibskim, druga – na Dalekim ­Wschodzie.

W wywiadzie dla dziennika „Daily Telegraph” Williamson stwierdził, że brexit przyczyni się do zwiększenia pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej. – To moment, w którym po raz kolejny możemy zostać globalnym graczem. Nasze siły zbrojne odgrywają w tym planie kluczową rolę – oznajmił brytyjski minister obrony.

Jak dodał, planowane jest zbudowanie dwóch nowych baz brytyjskiej marynarki. Pierwsza z nich ma powstać na Morzu Karaibskim. Wśród potencjalnych miejsc na utworzenie infrastruktury wojskowej wymienia się Gujanę bądź Montserrat leżące w archipelagu Małych Antyli.

Druga zostanie zbudowana na Dalekim Wschodzie. W grę wchodzą m.in. Singapur oraz Brunei, leżące nad Morzem Południowochińskim. W pierwszym z wymienionych krajów utrzymywana jest infrastruktura umożliwiająca serwis okrętów i sprzętu wojskowego. Z kolei w Brunei stacjonuje mały kontyngent żołnierzy brytyjskich sił zbrojnych.

Jeszcze w latach 60zawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->