fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Sędzia Łączewski straci immunitet i usłyszy zarzuty?

Wymiar sprawiedliwości \ Prokuratura w Krakowie podjęła przełomową decyzję

numer 2234 - 22.01.2019Polska

Sędzia Wojciech Łączewski twierdził, że ktoś włamał się na jego twitterowe konto. Prokuratura w Krakowie powołała biegłych, a ci wykluczyli taką możliwość. Dlatego wszczęto śledztwo w sprawie m.in. składania fałszywych zeznań. Trwało długo, ale jedna decyzja już zapadła: sporządzono wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Łączewskiego.

Wstępem do trwającego już ponad dwa lata śledztwa były wydarzenia z początku 2016 r. Warszawski sędzia Wojciech Łączewski (wtedy orzekający w sprawach karnych), sądząc, że na portalu społecznościowym rozmawia z Tomaszem Lisem, wygłaszał komentarze o jednoznacznie politycznym charakterze. Nawoływał do powstrzymania PiS. Gdy upubliczniono jego wpisy, wybuchł skandal.

Sędzia zapewniał, że nie jest autorem komentarzy, bo ktoś rzekomo... włamał się na jego konto. Łączewski złożył nawet zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wyjaśnianiem sprawy najpierw zajmowała się prokuratura w Warszawie, później w Legnicy, a na koniec akta trafiły do Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Sędzia Łączewski był przesłuchiwany wielokrotnie i podtrzymywał swoją wersję wydarzeń.

Wyjaśnianie sprawy trwało długo, bo pojawiły się dwa problemy. Wymiana korespondencji z centralą Twittera w USA trwała miesiącami. Poza tym niezbędna była opinia biegłych informatyków, na którą także trzeba było poczekać.

Przełom nastąpił, gdy w grudniu 2016 r. prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania wątek podejrzenia złożenia fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i skłania fałszywych zeznań przez Łączewskiegozawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się