Pielęgnowanie iluzji

EUROPA \ Współpraca Francji i Niemiec na polu obronności

numer 2237 - 25.01.2019Obrona narodowa

We wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel podpisali w Akwizgranie nowy traktat o współpracy francusko-niemieckiej, uzupełniając traktat elizejski z 1963 r. W nowej umowie dużo miejsca poświęcono współpracy w zakresie bezpieczeństwa obydwu państw. – Te zapisy nie wprowadzają nic nowego we współpracy w kwestiach bezpieczeństwa pomiędzy Francją i Niemcami, gdyż te postulaty są już realizowane – zauważa francuski komentator „Gazety Polskiej Codziennie” Zbigniew Stefanik.

Nowy traktat o współpracy francusko-niemieckiej liczy siedem rozdziałów i 28 artykułów. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa i obronności poruszone zostały w rozdziale drugim tego dokumentu. W tym traktacie możemy przeczytać m.in. o wzmocnieniu współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi Francji i Niemiec. Jak jednak zauważa Justyna Gotkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich ds. bezpieczeństwa, pomiędzy Francją a Niemcami nie ma de facto współpracy wojskowej. Współpracę taką uniemożliwiały różnice strategiczne pomiędzy Paryżem i Berlinem. Sztandarowe projekty z przeszłości, takie jak Brygada Niemiecko-Francuska i Eurokorpus, działają nominalnie jako symbol niemiecko-francuskiego pojednania, ale operacyjnie ich znaczenie stale maleje.

Wyjątek stanowi wspólna eskadra lotnictwa transportowego, składająca się z 10 samolotów transportowych C-130 Hercules (w tym 6 należących do Niemiec) amerykańskiej produkcji. Te działania zdaniem ekspert ds. bezpieczeństwa wynikły z potrzeby operacyjnej Paryża i Berlina. – Bundeswehra wycofywała mniejsze wysłużone samoloty transportowe Transall, a nowe samoloty transportowe, które obecnie wchodzą do służby – A400M, są za duże na mniejsze lotniskazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się