fot. YouTube/d

Wystarczyło pozbyć się przestępców

ANALIZA \ Dr Marian Szołucha komentuje dla „GPC” rekordowo niski deficyt budżetowy

numer 2237 - 25.01.2019Gospodarka

Od 2016 r. widać wyraźną poprawę jeśli chodzi o poziom deficytu. Okazało się, że nie trzeba było stosować jakichś szczególnie wyszukanych narzędzi ani podnosić podatków. Pozbyto się po prostu znacznej części przestępców podatkowych, którzy oszukiwali państwo, oszukiwali Polaków – tak rekordowo niski deficyt w 2018 r. specjalnie dla „Codziennej” skomentował wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Informacja Ministerstwa Finansów, że w 2018 r. deficyt budżetowy wyniósł tylko 10–11 mld zł zamiast planowanych w ustawie 41,5 mld zł wzbudziła powszechny respekt i uznanie. – Nigdy od wczesnych lat 90. nie mieliśmy tak dobrych wyników finansowych – powiedział „GPC” poproszony o opinię dr ekonomii Marian Szołucha. – Co ciekawe, osiągnięcie ich nie zwiększyło poziomu redystrybucji dochodu narodowego przez państwo. Jesteśmy blisko osiągnięcia równowagi budżetowej. Sprzyjają nam okoliczności, korzystamy bowiem z dobrej koniunktury w Unii Europejskiej i na świecie – ocenił ekspert.

Zdaniem dr Szołuchy, w poprzednich latach na deficycie finansów publicznych zaważyły duże zaniedbania, których dopuściły się poprzednie rządy. Ekonomista zauważa, że od 2016 r. widać wyraźną poprawę jeśli chodzi o poziom deficytuzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się