Jak się przygotować na twardy brexit?

numer 2237 - 25.01.2019Gospodarka

FIRMY Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stara się pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do brexitu. – Polscy przedsiębiorcy muszą być gotowi na wszelkie możliwe scenariusze – powiedział na konferencji prasowej Marcin Ociepa, wiceszef resortu.

Nadal nie wiadomo, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie ze struktur Unii Europejskiej. Niestety obecnie najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz tzw. twardego brexitu. – W sprawie konkretnych konsekwencji brexitu mamy jeszcze mnóstwo znaków zapytania. Nie wiemy m.in., jaka będzie skala i intensywność przyszłych kontroli granicznych czy też jakie w praktyce będą możliwości transportowe. Nie znamy też zakresu, w jakim zachowany zostanie nasz dostęp do rynku brytyjskiego, oraz tego, na jakich zasadach Wielka Brytania będzie miała dostęp do rynku unijnego, w tym polskiego. Dlatego polscy przedsiębiorcy muszą być przygotowani na wszelkie możliwe scenariusze – powiedział wiceminister Ociepa.

Wielka Brytania jest bardzo ważnym partnerem Polski. To trzeci najważniejszy rynek eksportowy (z 6,4-proc. udziałem w całym polskim eksporcie) oraz 10. rynek importowy (2,4 proc)zawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się