Polacy docenieni za ratowanie Żydów

numer 2237 - 25.01.2019Świat

WLK. BRYTANIA W środę w specjalnym przemówieniu przed obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt wspomniał Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. – Tysiące obywateli Polski podjęły to ryzyko, kiedy w Europie wielu odwróciło wzrok – stwierdził Hunt.

Słowa brytyjskiego polityka padły podczas uroczystości zorganizowanej wspólnie z ambasadą Izraela w Londynie. Choć obchodzony od 2005 r. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada dopiero w następną niedzielę, 27 stycznia, brytyjskie obchody tego wydarzenia odbyły się wcześniej z uwagi na planowaną podróż dyplomatyczną szefa MSZ Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych.

W przemówieniu Jeremy Hunt przywołał swoją wizytę w 2006 r. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym był w ramach wyjazdu zorganizowanego przez brytyjską organizację edukacyjną Holocaust Education Trust. – Przed wejściem do obozu odwiedziliśmy muzeum upamiętniające Polaków, którzy ukrywali Żydów. Karą za to była śmierć: nie tylko tej osoby, ale także całej jej rodziny – przypomniał szef brytyjskiej dyplomacjizawartość zablokowana

Autor: kw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się