fot. Carlos Garcia Rawlins/Reuters

Nowy prezydent Wenezueli uznany przez USA

CARACAS \ Masowe protesty przeciwko władzy Maduro

numer 2237 - 25.01.2019Świat

Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaidó ogłosił się urzędującym prezydentem. Wsparły go w tym m.in. władze USA. Tegoż dnia dziesiątki tysięcy mieszkańców wyszły na ulice w największym od dawna antyrządowym proteście.

W środę dziesiątki tysięcy Wenezuelczyków przeszły ulicami Caracas i innych miast w gigantycznym proteście przeciwko rządom socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro. Krzyczeli: „Kim jesteśmy? Wenezuelą! Czego chcemy? Wolności!”. Zorganizowany przez opozycję marsz miał miejsce w rocznicę obalenia wojskowego dyktatora Marcosa Péreza Jiméneza w 1958 r.

Juan Guaidó, 35-letni lewicowy lider kontrolowanego przez opozycję i pozbawionego przez Maduro uprawnień parlamentu Wenezueli, zadeklarował 11 stycznia br., że jest gotowy do objęcia stanowiska tymczasowego prezydenta do czasu zorganizowania wolnych wyborów. – Zmienimy to, co się dzieje w Wenezueli – powiedział wtedy zgromadzonym. – Nie jesteśmy ofiarami. Poprowadzimy ten kraj w stronę chwały, na jaką zasługuje – dodał.

W środę dotrzymał słowa i złożył przysięgę prezydencką. – Dzisiaj, 23 stycznia 2019 r., jako prezydent Zgromadzenia Narodowego, przed Bogiem wszechmogącym, Wenezuelą i posłami, przysięgam formalnie objąć władzę nad narodową egzekutywą jako prezydent Wenezueli – powiedział w akompaniamencie rzęsistych oklasków.

Jego prezydenturę jako pierwsze uznały Stany Zjednoczone, które od jakiegoś czasu wspierają wenezuelską opozycję. jak pisała „Codzienna”, jeszcze we wtorek wiceprezydent Mike Pence opublikował film, w którym wyraził poparcie dla Guaidó. – Wspieramy cię i będziemy wspierali, aż demokracja zostanie przywrócona – powiedział. Dosłownie kilka minut po złożeniu przez Wenezuelczyka przysięgi Biały Dom poinformował na Twitterze, że „Prezydent Trump uznał Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta Wenezueli”zawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się