fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Ona tylko proponowała zmiany

POLITYKA \ Była doradczyni społeczna ministra finansów Jacka Rostowskiego zeznawała przed komisją VAT

numer 2237 - 25.01.2019Polska

Nie miałam wpływu na tworzenie nowych przepisów, nie lobbowałam i nie jestem odpowiedzialna za nieprawidłowości związane z wyłudzeniami VAT – tak w skrócie można opisać wczorajsze zeznania Renaty Hayder, która w czasie rządów PO-PSL pełniła funkcję społecznego doradcy ministra finansów. Z kolei przewodniczący komisji Marcin Horała poinformował, że na przesłuchanie zostaną jeszcze wezwani m.in. Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Na początku przypomnijmy, że z listopadowych zeznań byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch wynikało coś zupełnie innego. – Renata Hayder pełniła w resorcie finansów funkcję superpracownika – mówiła Chojna-Duch. Tłumaczyła również, że Hayder miała lobbować za konkretnymi rozwiązaniami w zakresie prawa podatkowego oraz nadzorować pisanie ustaw. Co ciekawe, w tym samym okresie świadek była powiązana z jedną z największych firm konsultingowych z zakresu doradztwa biznesowego i podatkowego, i to właśnie ten fakt budził najwięcej kontrowersji.

Wczoraj, przed rozpoczęciem składania zeznań przez Renatę Hayder członek komisji Genowefa Tokarska, reprezentująca PSL, złożyła wniosek o odstąpienie od przesłuchania świadka. – Wnoszę i proszę o odstąpienie od przesłuchania człowieka, który naprawdę nie miał wpływu na to, co działo się w Ministerstwie Finansów. To był tyko doradca społeczny – mówiła Tokarska. Dodała również, że tylko jeden świadek zeznający dotychczas przed komisją oświadczył, iż Renata Hayder posiadała własny gabinet w Ministerstwie Finansów i miała wpływ na tworzenie przepisów podatkowych. – Pozostałych siedemnastu świadków nie potwierdziło tych rewelacji. Przesłuchanie i nękanie wielogodzinnymi pytaniami uważam za nadużycie – mówiła przedstawicielka PSL. Komisja jednak nie przychyliła się do tej prośby i po odrzuceniu wniosku przystąpiła do przesłuchania świadka.

To natomiast rozpoczęło się od wygłoszenia oświadczenia przez Renatę Hayderzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się