Szansa dla frankowiczów

numer 2237 - 25.01.2019Polska

SEJM Wczoraj po raz drugi – pierwsze posiedzenie podkomisji miało miejsce w marcu ub.r. – zebrała się podkomisja pracująca nad projektem ustawy niosącej pomoc m.in. kredytobiorcom frankowym. – Jest determinacja, by przyjąć tę ustawę do marca. Wówczas od 1 lipca weszłaby w życie – poinformował przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański (PiS).

Sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych zajęła się wczoraj prezydenckim projektem ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Zakłada on poszerzenie zakresu działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i pomoc m.in. kredytobiorcom frankowym. Cymański podkreślił, że rząd przyjął wobec tego projektu pozytywne stanowisko. W podkomisji znajdowały się cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów, jednak posłowie zdecydowali wczoraj, że prace podkomisji będą kontynuowane tylko nad projektem prezydenckim.

Poseł Cymański zapowiedział, że złoży do projektu poprawki. – Proponuję w poprawce wyłączyć z systemu konwersji, czyli dodatkowych umów, banki, które są w bardzo trudnej sytuacji. Banki, dla których każdy ruch może być końcowy. Dlatego ze względów bezpieczeństwa placówki te nie będą partycypowały we wpłatach, ale również nie będą mogły stosować tej ustawy – zaznaczył Cymański w Radiu Plus. – Według informacji, które do mnie docierają, są to banki, które mają postępowania naprawcze; banki w bardzo złej kondycji finansowej, zagrożone co do swojego działania na rynku – powiedział dopytywany, o jakie placówki chodzi. – Może chodzić o Getin oraz Idea Bank, jeszcze nie wiem, czy też o Bank Ochrony Środowiska – dodał. – To są banki, które miały takie kredyty – podkreślił.

Kolejna z poprawek skraca okres – w przypadku odrzucenia wniosku kredytobiorcy o wsparcie – dodatkowej jego weryfikacji przez Radę Funduszu z trzech do dwóch miesięcy. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2019 r. Cymański podkreślał, że to są jego poprawki, ale były konsultowane zarówno z rządem, jak i kancelarią prezydenta.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział wczoraj, że ma nadzieję, że podkomisja i komisja finansów będą sprawnie pracowały nad projektem. – Ufam, że dobre rozwiązania dla kredytobiorców będą wprowadzone, chciałbym, by ustawa była przyjęta na wiosnę, nie dalej niż w marcu i by stała się elementem obowiązującego w Polsce systemu prawnego nie dalej niż 1 lipca br. – powiedział Mucha.

Prezydencki projekt zakłada dwukrotne zwiększenie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Dodatkowo zwiększone zostałoby możliwe comiesięczne wsparcie z 1,5 tys. do 2 tys. zł. Wydłużeniu uległby również okres wsparcia z 18 do 36 miesięcy. Z kolei czas bezodsetkowej spłaty wsparcia z Funduszu byłby przedłużony z 8 do 12 lat. Autor: Paweł Tunia