Rosyjskie interesy w Syrii

WOJNA \ ARMIA SIĘ SYPIE, AL-ASAD PRZEPRASZA, ROSJA NEGOCJUJE

Numer 249 - 04.07.2012Świat

Do Turcji uciekają kolejni syryjscy oficerowie i żołnierze, którzy nie chcą uczestniczyć w wojnie domowej. Tymczasem prezydent Syrii Baszar al-Asad przeprosił Ankarę za zestrzelenie tureckiego samolotu wojskowego.
Do Turcji przedostała się 80-osobowa grupa uciekinierów, wśród której są: generał, pułkownik, podpułkownik i 18 młodszych oficerów. Już wcześniej w obozach dla uchodźców na południu Turcji znajdowało się co najmniej 600 syryjskich wojskowych, w tym 20 generałów. Oficjalnie Ankara informuje, że od wybuchu walk w sąsiednim kraju na tureckie terytorium przedostało się już 55 tys. uchodźców, z tego ponad 34 tys. mieszka pod namiotami w obozach wzdłuż granicy z Syrią.
Turecka gazeta „Sabbah” pisze, że w samej Syrii z 300-tysięcznej rządowej armii zdezerterowało już ok. 100 tys. żołnierzy. Część się ukrywa, ale większość wstąpiła do opozycyjnej Syryjskiej Armii Wolności. Od marca ub.r. SAW prowadzi walkę z siłami rządowymi. Według gazety mimo nieustannych ataków tych ostatnich opozycja nadal panuje na 60 proc. terenu kraju.
Mimo że od kwietnia powinno obowiązywać zawieszenie broni, walki nie ustają ani na chwilęzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Łomanowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama