fot. Pixabay/d

Będzie nowelizacja ustawy o cenach prądu

PRAWO \ KE domaga się gwarancji dla niezależności Urzędu Regulacji Energetyki

numer 2243 - 01.02.2019Gospodarka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 r. – Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf. Przyznałem, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE. Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca – wyjaśnił.

Po spotkaniu w Brukseli ministra Tchórzewskiego z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete, podczas którego szef resortu energii przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce, Komisja Europejska zwróciła uwagę na potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności Urzędowi Regulacji Energetyki.

Z wnioskiem o pilną nowelizację ustawy zwrócił się do Ministerstwa Energii w połowie stycznia prezes URE. Regulator zwracał uwagę m.in. na wyłączenie jego kompetencji do zatwierdzania taryf przesyłowych i dystrybucyjnych na podstawie zasady kosztów uzasadnionych. „Nową regulacją prawną zostały zasadniczo zamrożone w 2019 r. kompetencje regulatora rynku, a stawki opłat za przesyłanie i dystrybucję zostały określone ustawowo” – podkreślał wtedy URE.

Ministerstwo Energii zgodziło się z zastrzeżeniami URE oraz Komisji Europejskiej i zapowiedziało, że takie stanowisko znajdzie odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy. – Przyznałem, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE. Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca – wyjaśnił minister Tchórzewski. Według niego, pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku.

Resort jednocześnie zapewnił, że zmiany wynikające z konsultacji z Komisją Europejską dotyczyć będą kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych. – Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu ceny energii w 2019 r. nie wzrosną – podkreślił cytowany w komunikacie Krzysztof Tchórzewski.

Przyjęta 28 grudnia 2018 r. ustawa przewiduje ustalenie w 2019 r. cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników z połowy 2018 r. Obniża też akcyzę i opłatę przejściową oraz zamraża opłaty sieciowe. Sprzedawcy prądu mają dostać rekompensaty ze specjalnego funduszu, jeżeli kupią energię drożej niż ustalona cena dla odbiorcy końcowegozawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się