Unia nie będzie renegocjować brexitu

numer 2243 - 01.02.2019Świat

BRUKSELA Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział, że UE nie będzie renegocjowała brexitu z Wielką Brytanią. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo, że Brytyjczycy wyjdą z Unii bez żadnej umowy.

Theresa May nie była zwolenniczką ponownego negocjowania z UE, ale wielu brytyjskim politykom nie podoba się umowa, którą udało się jej uzyskać. Szczególnie drażliwa stała się kwestia granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną, która po brexicie stanie się jedyną granicą lądową pomiędzy Wielką Brytanią i UE. Od 1998 r. granica ta istnieje tylko na mapie, ale brytyjscy politycy boją się, że po wyjściu z Unii powrócą na nią strażnicy, co może doprowadzić do napięć w samej Irlandii i powrotu przemocy politycznej ze strony tajnej irlandzkiej organizacji wojskowej IRA.

We wtorek brytyjski parlament zagłosował za tym, żeby May ponownie negocjowała z UE, by uzyskać większe zabezpieczenia dla granicy. May uległa woli parlamentarzystów, chociaż daleko było jej do entuzjazmu. – Apetyt w UE na podobną zmianę jest ograniczony i negocjacje nie będą łatwe – powiedziała dziennikarzom tuż po głosowaniu.

Juncker szybko jednak zniszczył marzenia o uzyskaniu dalej idących gwarancjizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się