Rosja dyktuje warunki Unii

UE \ W STRASBURGU O UMOWIE HANDLOWEJ Z MOSKWĄ

Numer 250 - 05.07.2012Świat

Moskwa cały czas odwleka za pomocą różnych kruczków prawnych ratyfikację swojej umowy ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Jednocześnie szykuje się
do przerzucenia na inne kraje kosztów swojego wyboru. Również na Unię Europejską.
Do 4 lipca Rosja powinna była ratyfikować umowę z WTO i stać się – przynajmniej teoretycznie – normalnym państwem na światowym rynku.
Jednakże po 18 latach negocjacji ratyfikacje przesunięto o dwa tygodnie. Mimo że Rosja wstępuje do organizacji na bardzo ulgowych warunkach (jak sądzi część rosyjskich ekspertów), cały czas pracuje nad tym, by to kto inny zapłacił koszty tego wstąpienia. Ostatnio Unia Europejska zorientowała się, że to ona może za to zapłacić. Głównym warunkiem wstąpienia do WTO jest zmniejszanie barier celnych. Jak wstępnie ustalono, w pierwszych dwóch latach od przystąpienia do WTO rosyjskie stawki celne prawie się nie zmienią. Dopiero później zmniejszone zostanie cło na towary przemysłowe (z 11 proc. do 8,2 proc.) oraz na niektóre towary konsumpcyjne.
Porozumienie z WTO to m.in. długie listy z nazwami kilku tysięcy towarów i dokładnym określeniem stawek celnych oraz ich zmian. W Brukseli zorientowano się, że Rosja traktuje swoje obowiązki dość wąsko. Zasada WTO znoszenia barier celnych i rozwijania światowego handlu dotyczy według niej tylko wymienionych towarów, na kilkadziesiąt tysięcy innych Rosja chce nadal nakładać cła i opłaty.
Porozumieniu z WTO towarzyszą porozumienia z UE nazywane przejściowymi (do czasu podpisania „odpowiednio solidnego traktatu”). Skonsternowana komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zauważyła, że nawet w stosunku do wymienionych towarów Rosja może robić, co chce, zobowiązała się bowiem jedynie do „podjęcia wszelkich działań” i „przeprowadzenia konsultacji”. Komisja sama zauważyła, że już wcześniej widać było, jak Moskwa traktuje zagranicznych partnerów przy okazji kolejnych zakazów wwozu różnych płodów rolnych, co jest całkowicie sprzeczne z zasadami WTOzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Łomanowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama