Kilka mgnień Wiosny nad Sekwaną

Opinie o partii Biedronia \ Zachwyty laickiej Francji

numer 2249 - 08.02.2019Publicystyka

Francuskie media dość szeroko odnotowały powstanie w Polsce partii Wiosna Roberta Biedronia. W stereotypie „ultrakonserwatywnej i katolickiej” Polski jest to z pewnością ciekawostka dla wielu Francuzów, którzy znają nasz kraj tylko z przekazów medialnych.Dla tygodnika „L’Express” „Robert Biedroń to nadzieja postępowców”. Dalej czytamy: „W wieku 42 lat ten lewicowy polityk, ateista i gej ma zamiar rzucić wyzwanie swojego ruchu wobec dwóch głównych partii w Polsce”. Tygodnik stawia też pytanie: „Czy można być ateistą, homoseksualistą i lewicowcem w Polsce, kraju katolickim i mocno zamkniętym w konserwatyzmie?”. Później pod adresem Biedronia sypią się komplementy („empatyczny uśmiech”, determinacja). Odpowiedź wydaje się więc oczywista.

W relacji mamy przedstawienie trochę upiększonego „pozytywnego” bilansu Biedronia jako prezydenta Słupska („zmniejszył zadłużenie miasta, zachęcał do przejrzystości procesu decyzyjnego i skupił się na zrównoważonym rozwoju, jednocześnie obniżając sobie pensję prezydenta”). Jego misją jest obecnie reanimacja „konającej lewicy”, a „wybory europejskie powinny posłużyć jako punkt wyjścia dla projektu podbojów Biedronia”.

Tygodnik zauważa, że w „Polsce uważanej za ostatni katolicki bastion na kontynencie europejskim Robert Biedroń ma podwójny problem – jest ateistą i otwartym homoseksualistą”. Autor przypomina, że Biedroń to współzałożyciel Kampanii przeciw Homofobii. Ma też podobno „wszystko, by uwieść młodych”. „L’Express” podkreśla socjalne postulaty Wiosny – „redystrybucję bogactwa na rzecz małych miast i obszarów wiejskich, a w szczególności ustanowienie emerytury obywatelskiej w wysokości 380 euro miesięcznie”. Autor dodaje, że „aby odgrywać kluczową rolę w następnym parlamencie, jego partia będzie musiała zdobyć od 10 do 15 proc. głosów”.

Dziennik „Le Monde” też zajął się Biedroniem jako „nową nadzieją centrolewicy w Polsce”. Korespondent gazety donosi, że „Wiosna, nowa partia byłego prezydenta Słupska, chce być bardziej społeczna, ekologiczna i zerwać z Kościołem”. Tu pojawia się to pytanie stawiane też wcześniej – „Czy w katolickiej Polsce można wygrać wybory, obiecując prawo do dobrowolnego przerywania ciąży, PACS (związki cywilne homoseksualistów), »małżeństwo dla wszystkich«, opodatkowanie dochodów z niedzielnych tac i renegocjację stosunków z Watykanem? ”zawartość zablokowana

Autor: Bogdan Dobosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się