Francuzi uczczą pamięć pomordowanych Ormian

numer 2249 - 08.02.2019Świat

PARYŻ Francja ustanowiła 24 kwietnia narodowym dniem upamiętniającym ludobójstwo Ormian z okresu I wojny światowej. Decyzję tę ogłosił prezydent Emmanuel Macron we wtorek podczas dorocznej kolacji wydanej przez Radę Koordynacyjną Organizacji Ormiańskich we Francji (CCAF).

Ustanowienie dnia upamiętniającego ludobójstwo Ormian jest realizacją obietnicy wyborczej prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którą złożył w 2017 r.

Data 24 kwietnia symbolizuje początek ludobójstwa, które rząd turecki rozpoczął w 1915 r. wobec Ormian. Na samym początku represjami została objęta inteligencja ormiańska z Istambułu, a w następnych miesiącach wszystkich Ormian zamieszkujących Imperium Tureckie. W masakrach i tzw. marszach śmierci zorganizowanych przez Imperium Tureckie w latach 1915–1917 zginęło ponad 1,5 mln Ormian. Władze w Armenii określiły masowe mordy jako pierwszy przykład ludobójstwa w historii nowożytnej.

Francja w styczniu 2001 r. była pierwszym większym europejskim krajem, który nazwał zbrodnie Imperium Tureckiego wobec Ormian ludobójstwem. Obecnie tak je określa ponad 20 państw na całym świecie, w tym Polskazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się