fot. Aleksiej Witwicki/Reuters

Donald Tusk rozwścieczył Brytyjczyków

BRUKSELA \ Na Wyspach wrze po wypowiedziach „diabelskiego euromaniaka”

numer 2249 - 08.02.2019Świat

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wywołał oburzenie brytyjskich zwolenników brexitu i spowodował skandal dyplomatyczny nieprzemyślanym wpisem na Twitterze. Do kontrowersyjnej sprawy odniósł się brytyjski rząd.W środę Tusk spotkał się w Brukseli z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Wkrótce po tym spotkaniu na oficjalnym koncie szefa Rady Europejskiej na Twitterze pojawił się wpis o treści: „Zastanawiałem się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla osób, które promowały brexit, nie mając nawet szkicu planu, jak go bezpiecznie przeprowadzić”. Dodatkowo w sieci pojawił się fragment transmisji telewizyjnej, na którym widać, jak Varadkar mówi do Tuska, że ten „będzie miał przez to problemy z brytyjską prasą”, co były premier Polski skwitował śmiechem.

Słowa Tuska faktycznie wywołały oburzenie zwolenników wyjścia z UE. „Po brexicie będziemy wolni od niewybranych, aroganckich łobuzów jak ty i będziemy mogli rządzić swoim własnym państwem. Dla mnie wygląda to bardziej jak niebo” – napisał do eurourzędnika szef eurosceptycznego UKIP Nigel Farage. Popularny prezenter telewizyjny Piers Morgan dodał, że „ci klowni z UE sprawiają, że staję się coraz większym zwolennikiem brexitu, jak tylko otwierają swoje obelżywe usta”.

Najostrzej zareagował jednak poseł brytyjskiego parlamentu z Irlandii Północnej Sammy Wilson, który nazwał Tuska „diabelskim euromaniakiem”. – Arogancja przewodniczącego RE jest oszałamiająca. Tusk i jego zgraja gardzą Brytyjczykami i nie potrafią ukryć obrzydzenia wyrażeniem woli przez Wielką Brytanię – powiedział dziennikarzom. – Nie powinno nas to zaskakiwać. W końcu mowa o człowieku, który nieraz ignorował wolę państw członkowskich. Czy to chodziło o decyzję WB, aby uciec spod unijnej kontroli, czy o niezgodę własnej ojczyzny na reelekcję na stanowisko przewodniczącego – przypomniałzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się