Barcelona uderza w Madryt migrantami

numer 2249 - 08.02.2019ŚwiatHISZPANIA Katalońskie władze otworzą porty dla statków z nielegalnymi migrantami. Decyzja ta jest jednak sprzeczna z polityką rządu w Madrycie i postanowieniem hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Dla statków z migrantami otwarte zostaną dwa porty w prowincji Barcelona oraz po jednym w prowincjach Gerona i Tarragona, nad którymi bezpośredni nadzór sprawuje rząd Katalonii. Odpowiedzialny za sprawy zagraniczne w rządzie Katalonii Alfred Bosch przekonywał, że przyjęcie nielegalnych migrantów jest obowiązkiem „politycznym i moralnym”, gdyż należy ratować ludzkie życie i nie będzie w tej sprawie pytał o zgodę rządu w Madrycie. Pod koniec ubiegłego roku socjalistyczny rząd Pedra Sáncheza zakazał wypływania z hiszpańskich portów dwóm statkom organizacji pozarządowych, które wyławiały migrantów starających się dopłynąć do europejskiego brzegu. Decyzja katalońskich władz stoi także w opozycji do werdyktu hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., który określił, że w sprawie przyjmowania obcokrajowców na terytorium kraju wypowiada się jedynie rząd w Madrycie.

Socjalistyczne władze centralne zaraz po przejęciu władzy z rąk konserwatystów swoją liberalną polityką azylową doprowadziły do radykalnego zwiększenia liczby przybywających do tego kraju migrantów, głównie młodych muzułmańskich mężczyzn z Afrykizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się