Jest za wcześnie, by ogłosić sukces

ENERGIA \ Zawarto kompromis w sprawie gazowej dyrektywy dotyczącej Nord Streamu 2

numer 2250 - 09.02.2019Gospodarka

Ambasadorowie krajów członkowskich UE przyjęli w piątek w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegać unijnym przepisom, ale z ograniczeniami. – Jest zbyt wcześnie, by ogłosić sukces – powiedział „Codziennej” Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie gazowej, które ma zastosowanie do Nord Streamu 2 przyjęto z poprawką francusko-niemiecką, dotyczącą aplikowalności terytorialnej przepisów. Wspomniana poprawka przewiduje, że jeśli jakiś gazociąg przechodzi przez terytoria kilku krajów unijnych, to stosowanie przepisów UE jest ograniczone do ostatniego państwa członkowskiego. Dodano, że ograniczenia, które wiążą się z rozszerzeniem trzeciego pakietu energetycznego, będą dotyczyły całej podmorskiej części rurociągu.

Ponadto Włosi wprowadzili poprawkę dotyczącą połączeń gazowych z Afryką, a państwa wyspiarskie, jak Malta czy Cypr, uzyskały wyjątki ważne z ich punktu widzenia. – Ogólnie mówiąć, był to szeroki kompromiszawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się