Kreml obawia się amerykańskich rakiet

numer 2250 - 09.02.2019Świat

MOSKWA-WASZYNGTON Władze Rosji zamierzają znacząco utrudnić rozmieszczenie amerykańskich systemów rakietowych w pobliżu krajów bałtyckich. Równocześnie Kreml wezwał Waszyngton do zniszczenia wyrzutni Mk-41, które zdaniem FR łamią postanowienia traktatu INF.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow zapewnił podczas czwartkowej konferencji w Moskwie, że rosyjscy wojskowi i politycy zrobią wszystko, by nie dopuścić do rozlokowania amerykańskich rakiet w krajach bałtyckich, w szczególności w Estonii. Skrytykował również stanowisko Waszyngtonu, który w proteście przeciwko nieustannemu łamaniu przez Kreml układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) zapowiedział jego opuszczenie. Riabkow ostrzegł przy tym, że Moskwa będzie reagować na amerykańskie ruchy i podejmie stanowcze kroki w celu „powstrzymania militarnej ekspansji” USA. Powiedział również, że Rosja „nie pozwoli wciągnąć się w wyścig zbrojeń”.

W rzeczywistości kraj ten prowadzi neoimperialną politykę wobec państw regionu i stara się za pomocą swojej armii odbudowywać dawno utraconą pozycję mocarstwazawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się