fot. Tomasz Gzell/PAP

Olszewski – premier obalony przez ludzi Okrągłego Stołu

JANA OLSZEWSKIEGO WSPOMINA ANTONI MACIEREWICZ

numer 2250 - 09.02.2019Temat Dnia

Nie ma wątpliwości co do tego, że Jan Olszewski był jedynym premierem Rzeczpospolitej, który poświęcił wszystko, żeby odwrócić negatywne skutki Okrągłego Stołu, żeby odbudować w pełni niepodległą Polską – mówi „Codziennej” Antoni Macierewicz.

Najważniejsze jest przesłanie budowy niepodległej Polski. Jan Olszewski nie tylko wywodził się z rodziny o bardzo głębokiej tradycji niepodległościowej, i to powstańczej. Brat matki Jana Olszewskiego, Stefan Okrzeja, tworzył organizację bojową PPS. Z walką o niepodległość, tradycją niepodległościową Olszewski był bardzo osobiście związany jako harcerz Szarych Szeregów w czasie okupacji niemieckiej, później Powstania Warszawskiego. Również później działał w ramach PSL, walcząc z okupacją komunistyczną, i później w licznych kolejnych konspiracjach i organizacjach w okresie PRL-owskim, zwalczających reżim komunistyczny oraz okupację sowiecką.

Był twórcą polskiego ruchu niepodległościowego w okresie po 1957 r., współorganizatorem Komitetu Obrony Robotników i współautorem jego odezwy programowej. Był człowiekiem, dzięki któremu ruch Wolnych Związków Zawodowych przyjął formułę jednolitej organizacji pod nazwą Solidarność. To Jan Olszewski 17 września 1980 r. przekonał zebranych w Gdańsku działaczy Wolnych Związków Zawodowych, żeby powołali jeden związekzawartość zablokowana

Autor: ADRIAN SIWEK


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się