Projekt Wojownik olbrzymim sukcesem

MMA \ Sporty walki w Wojsku Polskim

numer 2251 - 11.02.2019Obrona narodowa

W dniach 19–20 lutego w 5 Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie odbędzie się XI edycja Projektu Wojownik. Weterani, rodziny poległych żołnierzy i instruktorzy sportów walki spotkają się z mistrzem świata w kick-boxingu w kategorii ciężkiej federacji DSF Tomaszem Sararą.

Inicjatywa Wojownik jest autorskim projektem powstałym w Wojsku Polskim. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem projektu jest płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej (WCEO). Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” dyrektor WCEO, inspiracją do zapoczątkowania projektu stała się historia weterana polskiej misji w Afganistanie – plut. Tomasza Różniatowskiego, który podczas IX zmiany stracił rękę, co nie przeszkodziło mu z powodzeniem uprawiać boks tajski.

Pułkownik Głuszczak na bazie tej historii stworzył cykl spotkań z weteranami, które poprzez sporty walki mają aktywizować i integrować środowisko oraz być wyrazem wsparcia i pamięci o ich poświęceniu dla kraju. Poza umiejętnościami walki wręcz mieszane sztuki walki kształtują cechy charakteru, takie jak waleczność, odwaga, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Do udziału w projekcie zapraszani są znani czynni zawodnicy tworzący elitę sportów walki w Polsce. – Projekt nie jest stricte formą rehabilitacji, bardziej można tu mówić o doznaniu duchowymzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się