Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

BOS i powojenne losy Warszawy

Dodano: 15/02/2019 - numer 2255 - 15.02.2019
Wczoraj minęła 74. rocznica rozpoczęcia działalności przez Biuro Odbudowy Stolicy (BOS), kierowane przez Romana Piotrowskiego. Celem powołania BOS była odbudowa Warszawy, lecz instytucja ta, poza Wydziałem Architektury Zabytkowej (AZ), zajmowała się czymś wręcz przeciwnym: burzeniem na masową skalę spalonych, nadających się do remontu kamienic. W wyniku tej działalności w latach 1945–1947 niemal całe Śródmieście Północne zmienione zostało w gigantyczną pustynię, podobną do terenu dawnego getta. Kolejną rocznicę BOS warto potraktować jako okazję do przypomnienia kilku ważnych kwestii związanych z powojennymi losami Warszawy. Po pierwsze – stolica 1945 r., poza obszarem getta, nie była miastem zburzonym. Rumowiska stanowiły zaledwie wyspy w otoczeniu zachowanej tkanki miasta, którą
     

34%
pozostało do przeczytania: 66%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze