Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

A może powinien pozwać TW „Bolka”?

POLITYKA \ Pęcznieje lista Wałęsy – nie brakuje znanych nazwisk

numer 2255 - 15.02.2019Polska

„Byłem w sądzie i większej komedii w czasie lektury pozwu nie przeżyłem nigdy! ” – tak skomentował prof. Sławomir Cenckiewicz żądanie przez Lecha Wałęsę od niego przeprosin. A lista nazwisk jest coraz dłuższa. Znalazł się na niej także red. Tomasz Sakiewicz, który ma radę dla byłego prezydenta: „Jeżeli Wałęsa ma do kogoś pretensje, to musi pozwać człowieka, który podpisywał się TW „Bolek”.O wezwaniach do przeprosin i straszeniu pozwami przez Lecha Wałęsę informowaliśmy tydzień temu. Wtedy znane był trzy nazwiska osób, do których wysłano pisma procesowe (prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Andrzej Zybertowicz, Jan Pietrzak), ale i zapowiedź, że będzie ich znacznie więcej. Nawet ponad 20.

„W związku z powtarzającymi się sytuacjami naruszenia dóbr osobistych i kierowania wobec Pana Prezydenta Lecha Wałęsy pomówień, szkalujących jego postawę historyczną, zostały podjęte działania prawne” – napisano w oświadczeniu Instytutu Lecha Wałęsy.

Jan Pietrzak, będąc gościem Katarzyny Gójskiej na antenie Telewizji Republika, stwierdził m.in.: „Wałęsa wykonuje haniebne rzeczy. Milczałby chociaż, wstyd przynosi wszystkim tym, którzy mu ufali”.

„Gdyby Wałęsa zamknął dziób i nie odzywał się od 30 lat, to byśmy szanowali jego milczenie. Ale Wałęsa chce mówić i chce szkodzić Polsce” – tłumaczył znany artysta.

A wczoraj rano portal Agory podał kolejne nazwiska polityków, dziennikarzy, historyków, artystów, były opozycjonistów antykomunistycznych.

W tym gronie znalazł się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

„Na jego miejscu pozwałbym samego siebie, bo to on doprowadził do sytuacji, że jest nazywany dzisiaj »Bolkiem«, jest uważany za tajnego współpracownika i to on pisał donosy na kolegów. Jeżeli ma do kogoś pretensje, to powinien sam siebie pozwać, a przynajmniej musi pozwać człowieka, który podpisywał się TW »Bolek«” – powiedział portalowi Niezależna.pl.

W rozmowie z „Codzienną” poseł PiS Dominik Tarczyński (też na liście) podkreślił, że Wałęsa powinien przeprosić cały naród.

„Takie działania to pewnie efekt, chciałbym w to wierzyć, wyrzutów sumienia, niepokoju, który odczuwa” – stwierdził. „Najgorsze jest to trwanie w kłamstwie” – dodał.

Po raz kolejny do sprawy się odniósł prof. Cenckiewicz. „Jeśli myślicie, że LW pozwał mnie za to, że twierdzę, iż był TW Bolkiem – to się mylicie! Byłem w sądzie i większej komedii w czasie lektury pozwu nie przeżyłem nigdy! Pewnie sąd też, stąd nic z tym nie robi! ” – napisał na Twitterze.
Autor: Grzegorz Broński

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama