Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wodni Polacy na Odrze od XVII w.

Dodano: 18/02/2019 - numer 2257 - 18.02.2019
W tym roku przypada 200. rocznica rozpoczęcia planowej regulacji rzeki. Z kolei 100 lat upłynęło od czasu powołania Ligi Morskiej i Rzecznej. Mówiono o tym podczas spotkania członków Klubu „Gazety Polskiej” we Wrocławiu. W 1819 r. sporządzony został protokół w sprawie przestrzegania zasad przy zabudowie odrzańskiego nurtu. To był pruski akt prawny o charakterze państwowym porządkujący sprawy całościowej regulacji rzeki Odry. Podpisanie tego protokołu jest uznawane za początek procesu programowej rozbudowy Nadodrza. Działania te trwały do chwili rozpoczęcia II wojny światowej. Aktywność związana z transportem wodnym Odrzańską Drogą Wodną i ochroną przeciwpowodziową prezentowały nowe podejście władz do problemów regulacji rzeki. W dokumencie państwo zobowiązało się do modernizacji
     

33%
pozostało do przeczytania: 67%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze