Koreańska oferta na celowniku

numer 2257 - 18.02.2019Gospodarka

TRANSPORT Europoseł PiS Kosma Złotowski zgłosił do Komisji Europejskiej wątpliwości związane z wygraną Hyundai Rotem w przetargu na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy. Decyzja o wyborze koreańskiej firmy niepokoi też wojewodę kujawsko-pomorskiego oraz związkowców z bydgoskiej Pesy, która startowała w przetargu, ale jej ofertę odrzucono.

Koreańska firma Hyundai Rotem wygrała przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy, choć jej doświadczenie w tej branży jest niewielkie, bo zrealizowała dotychczas jedynie dwa kontrakty w Turcji. Spółka Tramwaje Warszawskie wybrała Hyundaia, a nie bydgoską Pesę, która ma olbrzymie doświadczenie, a jej pojazdy jeżdżą w wielu krajach, m.in. we Włoszech i Niemczech.

Jak poinformowano, Koreańczycy wygrali, ponieważ jako jedyni złożył ofertę mieszczącą się w budżecie, wyceniając dostawy na 1,852 mld zł netto, podczas gdy Pesa zaproponowała kwotę 2,30 mld zł netto. Argument, że wygrała najtańsza oferta, jednak nie wszystkich przekonuje. Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber podejrzewa, że warunki zamówienia zmieniono na wniosek koreańskiej firmy. – Jeżeli do takiej sytuacji doszło, to z jakich powodów? – pytazawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się