Są szanse na wyrzucenie WIBOR z umów kredytowych

numer 2257 - 18.02.2019Gospodarka

FINANSE Banki zamiast WIBOR – wskaźnika, po którym liczą oprocentowanie kredytów – miałyby stosować do tego celu stopy procentowe NBP ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Takie regulacje proponuje wprowadzić od 1 stycznia 2020 r. wiceminister finansów Piotr Nowak.

Już dwa lata temu zgłosiłem pomysł, by w kredytach hipotecznych, a może i we wszystkich – WIBOR zastąpić stopą referencyjną NBP. – Gdy go przedstawiałem, nie słyszałem, poza nielicznymi wyjątkami, ostrych głosów sprzeciwu. Myślę, że można wrócić do tego pomysłu – powiedział w wywiadzie dla „DGP”. Czy tak się stanie, trudno w tej chwili przesądzać, jednakże minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że powołano zespół, który analizuje możliwość zastąpienia WIBOR stawkami referencyjnymi NBP.

Na rynku bankowym wskaźnik ten obowiązuje od 1991 r. Jego wartość jest ustalana na podstawie transakcji zawieranych na rynku międzybankowym przez grupę przedstawicieli 16 banków, w tym w większości zagranicznych, podczas gdy działalność bankową prowadzi ok. 600 banków. Ta niewielka grupa ludzi ma ogromną władzęzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się