Resort rolnictwa w obronie sadowników

numer 2257 - 18.02.2019Gospodarka

PODATKI W najbliższy wtorek sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotka się nie tylko z ministrem rolnictwa, ale również z minister finansów. Powodem są uzasadnione obawy, że zmiany w stawkach VAT mogą oznaczać katastrofę dla polskich sadowników.

Obecnie w systemie podatkowym dochodzi do absurdów, np. woda jest opodatkowana inaczej niż lód, a urzędy skarbowe i sądy sa zalewane pytaniami i skargami od przedsiębiorców, którzy gubią się w przepisach. Ministerstwo Finansów postanowiło ujednolicić VAT. Likwidując absurdy, można jednak wprowadzić zmiany, które budzą obawy zarówno ministra rolnictwa, jak i innych decydentów. Mowa o mnożeniu stawek VAT na 100-proc. soki, a także na nektary i napoje owoce i warzywne o ponad 20-proc. zawartości soku.

Obecnie wszystkie te produkty objęte są najniższą stawką 5 proc. Daje to zachętę dla producentów napojów, by w swoich produktach utrzymywali wysoką zawartość naturalnego wkładu owocowego – soku lub przecieru. W Polsce ta zawartość to ponad 20 proc., podczas gdy na Zachodzie jedynie 10 proc. Walcząc z VAT-owskimi absurdami, resort finansów postanowił jednak z jednej stawki na podobne produkty zrobić dwie. W jego propozycji napoje mają zostać objęte 23-proc. VATzawartość zablokowana

Autor: Maciej Pawlak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się